Komunikacja bez barier

Celem działań Gminy Bielsko-Biała jest nieustanne dążenie, aby transport miejski był bezpieczny, wygodny i dostępny dla wszystkich pasażerów.

Nowoczesny, niskopodłogowy tabor
Po ulicach Bielsku-Białej kursują już wyłącznie autobusy niskopodłogowe i niskowejściowe, z wysuwaną rampą ułatwiającą wjazd wózka do pojazdu oraz z tzw. funkcją przyklęku.

Nowoczesny niskopodłogowy tabor.

Duże diodowe wyświetlacze elektroniczne w pojazdach oraz tablice LCD
Każdy nowy autobus jest wyposażony w duże, czytelne wyświetlacze elektroniczne z czcionką o wysokiej rozdzielczości. We wnętrzu pojazdów znajdują się wyświetlacze LCD prezentujące najbliższe przystanki na trasie przejazdu.

Tablice diodowe w autobusach.
Monitor LCD.

System zapowiedzi głosowych w pojazdach
Większość pojazdów jest wyposażona w system zapowiedzi głosowych informujący o kolejnych przystankach na trasie przejazdu.

Przyciski sygnalizujące chęć wejścia/opuszczenia pojazdu
Pasażer poruszający się na wózku inwalidzkim powinien zasygnalizować kierowcy chęć skorzystania z rampy wjazdowej. W tym celu w pojazdach (na zewnątrz w okolicach drzwi, w środku na rurkach przy drzwiach oraz obok wyznaczonego miejsca w przestrzeni pojazdu na przeciwko drugich drzwi) zamontowane są niebieskie przyciski oznaczone piktogramem wózka inwalidzkiego.

Przyciski w alfabecie Braill'a.
Przyciski na poręczach.

Dedykowane miejsce dla osoby na wózku inwalidzkim /podróżnych z dziećmi w wózkach
Na przeciwko drugich drzwi w pojazdach znajduje się dedykowane miejsce do podróży osoby na wózku inwalidzkim lub podróżnych z dziećmi w wózkach dziecięcych. Miejsce oznaczone jest specjalnym symbolem, wyposażone w oparcie oraz pas bezpieczeństwa.

Miejsce przeznaczone dla wózka inwalidzkiego.
Wnętrze autobusu.
Miejsce na wózek dziecięcy.

Przyciski w alfabecie Braille’a
W nowych pojazdach wszystkie przyciski przeznaczone do sygnalizowania chęci opuszczenia pojazdu posiadają napisy w alfabecie Braille’a.

Przycisk otwierania drzwi.
Przycisk STOP.
Przycisk dla osób z wózkami dziecięcymi.

Tablice dynamicznej informacji pasażerskiej na przystankach z wbudowanymi zapowiedziami głosowymi
Zlokalizowane na najważniejszych przystankach komunikacyjnych w mieście. Tablice DIP prezentują informacje o rzeczywistym czasie odjazdu autobusów (format za xx min). W przypadku braku łączności GPS – pojazdu z systemem odjazd autobusu prezentowany jest statycznie – zgodnie z rozkładem jazdy (format HH:MM). Wszystkie tablice są przystosowane do obsługi przez osoby z dysfunkcją wzroku – głosowy odczyt komunikatów o odjazdach uruchamiany z guzika na obudowie słupka tablicy lub dedykowanego pilota. W przypadku wjazdu autobusu na przystanek system zapowiedzi głosowych odczytuje informację “na przystanku”.

Tablica dynamicznej informacji pasażerskiej.
Tablica DIP na przystanku.

Nowe standardy infrastruktury przystankowej
Wszystkie nowo budowane wiaty przystankowe posiadają siedzisko montowane na 1/2 lub 2/3 długości wiaty przystankowej, dzięki czemu jeden moduł wiaty przystankowej – pozbawiony siedziska jest dedykowany dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim lub osobom podróżującym z dziećmi w wózkach. Na wszystkich nowo budowanych przystankach autobusowych, obok krawężnika montowana jest żółta, antypoślizgowa kostka integracyjna z wypustkami ułatwiająca osobom niewidomym bezpieczne oczekiwanie na peronie przystankowym.

Nowy standard przystanków z wiatą przystankową.
Nowy standard przystanków ze słupkiem przystankowym.