Obowiązek zakrywania twarzy w autobusach

Przypominamy, że zgodnie z rozporządzeniem Ministra Zdrowia, nakładającym obowiązek zakrywania twarzy w miejscach publicznych, pasażer wchodząc do pojazdu komunikacji miejskiej powinien zakryć usta i nos przy pomocy części odzieży albo maseczki.

Zalecenia Ministerstwa Zdrowia dotyczące obowiązku zasłaniania twarzy:

  • Kto i kiedy? Obowiązek dotyczy nas wszystkich, do odwołania. Wyjątkiem są dzieci w wieku do lat 4, osoby mające problemy z oddychaniem (przewlekłe choroby) oraz osoby, które same nie mogą założyć i zdjąć maseczki z twarzy.
  • Gdzie? Zasłanianie ust i nosa obowiązuje w miejscach publicznych – np.: na ulicy, podczas ruchu pieszego, w pojazdach komunikacji zbiorowej, w urzędach, sklepach, miejscach świadczenia usług. Twarzy nie trzeba zasłaniać podczas jazdy własnym samochodem.
  • Czym? Zasłonić nos i usta można przy pomocy maseczki jednorazowej, maseczki materiałowej, chusty, apaszki, szalika.
  • Jak odkażać? Maseczki wielorazowe (materiałowe) oraz będące ich substytutem części garderoby należy prać w temperaturze co najmniej 60 stopni Celsjusza, można je również dodatkowo prasować. Czynności te należy wykonać po każdorazowym użyciu.
  • Ważne! Nie dotykaj oczu, nosa i ust podczas zdejmowania zakrycia twarzy. Zaraz po tej czynności umyj/zdezynfekuj ręce.

Więcej informacji na temat koronawirusa, obowiązujących zaleceń i zakazów na stronie: www.gov.pl/web/koronawirus

Polecane posty